Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi kelimesi, Antik Yunanca’daki bitki (fito) ve tedavi (terapi) sözcüklerinin birleştirilmesinden oluşmaktadır. En kısa tanımıyla Fitoterapi tıpta bitkisel ilaçların kullanılmasıdır.  Fitoterapi eski zamanlardan bu yana uygulanmakta olan ve Avrupa’da en etkili alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilen, tamamen doğal tedaviye odaklanan bir alandır. Ayrıca Fitoterapi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onay gören bir tedavi yöntemidir.

Hastalıkların önlenmesi, genel sağlığın iyileştirilmesi ve yaşlanmayı geciktirme gibi kullanım alanları nedeniyle fitoterapiye olan ilgi hem Asya hem de batı ülkelerinde gün geçtikçe artmaktadır. Fitoterapide hastanın fiziksel ve psikolojik sağlık sorunlarını hafifletmek için şifalı bitkilerin iyileştirici etkileri kullanılmaktadır. Fitoterapi ile bitkisel ilaçlar kullanılarak, vücudun belli bölgelerine uyarılar verilmekte, bitkilerde bulunan bileşiklerin bütüncül etkilerinden yararlanılarak vücuttaki sorunlu noktalarının iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tamamen bitkilerle yapılan, kimyasal ilaçların yerine doğal ilaçlar ile tedavinin yürütüldüğü ve koruyucu hekimliğin sağlandığı koruyucu ve tedavi edici yöntemdir. Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikası olan hekim tarafından uygulanır.

Birçok bitkisel bazlı ürünler uzun yıllardır kullanılmakta ve faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında bazı bitkisel ürünler ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu bağlamda Fitoterapi mutlaka uzman bir doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ender Saraç, Hay Clinic’te en etkin Fitoterapi tedavisini sunmaktadır. 

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

Fitoterapi uygulamaları hastalara göre değişiklik göstermektedir. Her hastanın genel sağlığı, vücut yapısı, hastalık seyri farklılık gösterebileceğinden hastaya özel tedavi planı çıkarılmaktadır. Çeşitli bitkiler ile kür hazırlanarak kürlerin uygulanacağı zamanlar planlanmaktadır. Mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Nitekim Fitoterapi uzmanlık gerektiren bir tedavi yöntemidir. Aksi halde yanlış tedavi uygulaması geri dönüşü olmayan ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Fitoterapi Hangi Hastalıklarda Uygulanabilir?

  • Aşırı kilo problemlerinde ve zor kilo verme durumlarında 
  • Migren ve şiddetli baş ağrılarında  
  • Uykusuzluk, alerji, romatizma, kemik ağrıları, solunum yolu rahatsızlıklarında 
  • Kişinin kronik olarak ifade edilen genel vücut ağrılarında
  • Kadın hastalıkları, mide rahatsızlıkları ve bağırsak problemlerinde
  • Kemoterapi sonrasındaki tedavide
  • Şeker hastalığı ve tiroit bezi rahatsızlıklarında
  • Panik atak, depresyon ve çeşitli diğer psikolojik sağlık sorunlarında
  • İdrar yolu rahatsızlıkları ile böbrek hastalıklarında fitoterapi uygulanabilmektedir.

Fitoterapinin Faydaları Nelerdir?

Fitoterapi, diğer bitkisel tedavi yöntemlerinden farklıdır. Bunun nedeni fitoterapinin tamamen alanında uzman kişilerce yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle tüm dünyada tıptan sonra en çok başvurulan tedavi yöntemdir. Fitoterapinin insan sağlığı için önemli faydaları bulunmaktadır.

Fitoterapi kanser tedavisine destek sağlayarak kanserin iyileşmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi güçlendirici ve dengeleyici özelliği bulunduğundan kanserden korunmada önemli bir etkendir. Vücudun direnç kazanmasını sağlayarak hastalıklara karşı daha güçlü olunmasını mümkün kılar.

Fitoterapi hakkında detaylı bilgi ve randevu için Hay Clinic Sağlıklı Yaşam Merkezimizle iletişime geçebilir, Fitoterapi Uzmanı Dr. Ender Saraç’ın tecrübeleriyle en etkin Fitoterapi tedavisini deneyimleyebilir ve sağlığınız için güzel bir adım atabilirsiniz.