ERGENLİK VE KİLO

Ergenlik dönemi, büyümenin hız kazandığı, gerçekleşen biyolojik değişimle cinsel ve yapısal olgunlaşmanın tamamlanıp, çocuğun erişkin görünüme ulaştığı bir süreç olarak tanımlanabilir. Çocukluktan ergenliğe geçilirken vücut yetişkin formunu almaya başlar. Bu nedenle vücut kilo almaya daha da meyilli hale gelir. 

Günümüzde en önemli sağlık problemlerinden biri olan fazla kilolar ergenlik döneminde de sık karşılaşılan bir durumdur. Yapılan araştırmalar ergenlik döneminde şişmanlığın arttığını göstermektedir. Ayrıca kızlar erkeklere göre ergenlik dönemine daha erken girdikleri için kilo sorununa kızlarda daha çok rastlanmaktadır.

Ergenlik Döneminde Kilo Alımına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Hormon Değişikliği Kilo Almada Etkili!

Kızlarda ergenlik döneminde östrojen hormonunun seviyesi yükselmektedir. Bu hormon kadınsal vücut hatlarının oluşmasını sağlarken, yağ depolanması ile kilo almaya sebep olmaktadır. Ayrıca bu dönemde değişen hormon dengeleri ile iştah artar ve kilo alma kolaylaşır. 

Duygusal Geçişler Kilo Almayı Tetikleyebilir!

Ergenlik döneminde yaşanan duygusal geçişler duygusal yeme problemini ortaya çıkarabilir. Bu da kilo alımına sebep olabilir.

Erken Ergenlik Tehlikesi! 

Günümüzde yaşanan en büyük problemlerden biri de erken ergenliktir. Erken ergenlik pek çok soruna neden olabileceği gibi boyun beklenenden daha az uzamasına ve kısa kılan genç kızların kilo problemi yaşamasına neden olabilmektedir. 

Fiziksel Aktivite Eksikliğin Varsa Kilo Alman Kaçınılmazdır!

Fiziksel aktivite eksikliği ergenlikte kilo problemini beraberinde getirmektedir. Teknoloji bağımlılığı, asosyallik ya da fazla ders çalışma nedeniyle maruz kalınan hareketsiz yaşam sonucunda kilo almak kaçınılmazdır.

Ergenlikte Kilo Problemi ile Nasıl Mücadele Edilmelidir?

  • Sağlıklı ve düzenli beslenmek büyük önem taşımaktadır. 
  • Kalorisi fazla yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Mutlaka spor yapılmalıdır. Spor hem besinlerden aldığınız enerjiyi yakmaya yardımcı olur hem de gelişiminizi destekler.
  • Şok diyetlerden kaçınılmalı ve mutlaka bir uzman eşliğinde diyet yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış uygulanan diyetler gelişimizi olumsuz etkiler.
  • Alkol ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. 
  • Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinilmelidir.

Sağlıklı bir ergenlik geçirebilmek, kilo problemlerine veda etmek ve gelişimi sağlıkla tamamlayabilmek için mutlaka bir beslenme uzmanından destek alınmalıdır.  Gençlerimizin yaşam boyu sağlıklı bireyler olabilmeleri için ergenlik döneminde sağlıklı alışkanlıklar edinmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için 0 (212) 283 10 80 no’lu hattımızdan Hay Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

Hay Clinic ile sağlıklı yaşama adım atın.